Historie letounu

Historie letounu

Pietenpol Air Camper je jednoduchý hornoplošník stavebnicového typu letadla, který navrhl Bernard H. Pietenpol. První let prototypu tohoto letounu proběhl v roce 1928.

Air Camper byl navržena tak, aby se dal postavit ze smrku a překližky. Jedním z cílů bylo vytvořit letadlo, které by bylo cenově dostupné a dalo se snadno postavit. Stavba letadla vyžadovala nejen základní dřevoobráběcí nástroje a dovednosti, ale také zkušenosti se svářením. Plány na Pietenpol Air Camper byly poprvé publikovány v čtyřdílné příručce „Flying a Glider“ z let 1932-1933.

Původní model byl osazen čtyřválcovým vodou chlazeným motorem Ace. Později se však začaly používat rozmanité modely motorů (Ford Model T, Ford V8 , Velie, Kinner, Lycoming, Franklin, Continental a Chevrolet Corvair). Zpočátku Bernard Pietenpol do svých letounů osazoval motory Ford a teprve až v roce 1960 začal upřednostňovat upravené motory Chevrolet. Celková délka trupu letadla se mírně lišila v závislosti na použité pohonné jednotce. Mnoho moderních verzí letounu používá také motory Continental A65 , C85 nebo C90.

Varianty

  • Pietenpol Sky Scout
  • Grega GN-1 Aircamper
  • St Croix Pietenpol Aerial
  • St Croix Pietenpol Aircamper

Technické údaje

Posádka 1 pilot
Kapacita 1 pasažér
Motor upravený automobilový motor
Výkon motoru od 30 kW
Rychlost maximální 160 km/h
Délka 5,39 m
Rozpětí 8,84 m
Výška 1,98 m
Plocha křídel 12,5 m²
Plošné zatížení 36 kg/m²
Hmotnost
  • prázdná 277 kg
  • vzletová 452 kg
  • maximální vzletová 490 kg
Rychlost stoupání 152 m/min.
Pádová rychlost 56 km/h

zdroj:http://en.wikipedia.org/wiki/Pietenpol_Air_Camper

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>